Dobri vuk - Vučko

Dobri vuk - Vučko

Naslovna fotografija: www.cartoonnetwork.ru

Jahoronija je bila prekrasna šuma u kojoj su složno živele sve divlje životinje. Jednoga dana medved pismonoša dojuri  u šumu na svom starom biciklu.

- Imam specijalnu pošiljku za vas - promumla  i zavuče šapu u torbu, na kojoj je bilo toliko zakrpa da se više nije moglo naslutiti koje je boje nekada bila.

 - Da vidimo. Pozivnica za sajam meda od pre tri godine. Nije to. Baka Micin recept za džem od kruške. Ne, nije ni to. Mora da je tu negde. M-m-m -m , n-e-e-e, nije, nije. Možda ovo. - Konačno, izvuče iz torbe veliki plakat i prikuca ga za drvo.

Na plakatu je pisalo:

Vučko novinariNa znaje - na znanje traži se maskota za slikanje! Sve životinje koje vole da poziraju neka nam pošalju fotografiju i neka se pripreme, jer, biće ispit iz znanja i lepog vaspitanja, skijanja, grudvanja i klizanja. Pobednik takmičenja biće maskota Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu.

Sve životinje pojuriše svome domu da se pripreme. Svako se nadao da će izabrati baš njega. Divokoza Divna  umela je vešto se ispenje na vrh planine i po dubokom snegu, a tek u spustu, nije joj bilo ravne. Lasica Lana imala je najlepše krzno, svi su joj zavideli na njemu. Ježić Bole bio je višestruki šampion šume u klizanju po zaleđenom jezercetu.  

Ispred berbernice Jazavca Laze stvorio se red do staroga hrasta. Svi su želeli da im Laza skrati kandže, podšiša brkove, isfenira rep. Učiteljica sova morala je da zaposli dva pomoćnika. Škola kod divlje trešnje radila je u tri smene.

I Vučko je želeo da se prijavi na takmičenje, ali su ga drugi odgovarali. - Ti si vuk, tebe se svi plaše. Pobeći će čim te ugledaju. Pogledaj samo te tvoje zube.- Šta fali mojim zubima?- Bunio se Vučko.- Perem ih svako veče kupusovim listom, zeka mi je to preporučio. Pokazaću svima  kako su moji zubi čisti i beli.-

-  Ali, Vučko, u svakoj priči vuk je loš, on je pojeo šest jarića, Crvenkapu i baku i još je i prasićima kuću srušio. To znaju čak i mala deca.-
Vucko bajka

- To je bio neki loš vuk, a ja sam dobar vuk i lepo se ponašam,- nije se predavao Vučko. Vredno je učio i trenirao. A oko vrata, da ga greje, uvek je nosio narandžasti šal koji mu je baka poklonila.

Svanuo je dugo očekivani dan. U Jahoroniju su došli ljudi iz Sarajeva. Bilo je tu fotografa, producenata i novinara. Životinje su se trudile da pokažu sve što umeju.  Svako je bio dobar u nekoj disciplini. Skakali su sa litice, pravili piruete u snegu, pozirali.Vučko skijaš

Kada je na Vučka došao red na pozornicu je izašao na skijama. - Baš ću lepo ispasti na ovim fotografijama, - sanjario je mali vuk ne primećujući da su se skije pokrenule.  - Ups- ops - jau . Ja ne umem da skijam! Kako da se zaustavim? Pa ovo je STRAŠNO!  A-U-U-U-U-U- zavijao je Vučko.

Iz daljine, sa tribina, ljudi su oduševljeno posmatrali skijaša za kojim se viorio narandžasti šali. - Da li je ovo rekord staze, ko je ovaj sjajni sportista? – Čuo se žagor, dok je mali vuk jurcao niz strmoglavu padinu.

Prošao je Vučko sve kapije, dodirnuo sve zastavice, skrenuo levo pa desno, levo-desno, levo-desno,  zaobišao sve prepreke i KONAČNO usporio.  - Uh, dobro je, i dalje sam u jednom komadu, - odahnuo je, pipkajući da li su mu uši i rep na mestu. - Bolje bi mi bilo da se izgubim odavde,- taman je Vučko hteo da zbriše, kada sa svih strana bljesnuše blicevi, a masa poče da aplaudira.

Vučko medalja- Bravo! Bravo! Imamo maskotu, on je sjajan. Pogledajte samo taj osmeh i te lepe zube- hvalili su Vučka . Sve životinje došle su da čestitaju drugaru na sjajnoj vožnji.

Mali Vučko postao je heroj šume. Ubrzo za njega je znao i ceo svet. Svi koji su tih dana došli u Sarajevo da se takmiče ili da navijaju, želeli su da kući ponesu maskotu dobrog vuka na skijama sa naranžastim šalom oko vrata.

Izdvajamo

Priče za laku noć

kuvar.vrtic.org