Odvikavanje od pelena

Odvikavanje od pelena

Naslovna fotografija: www.pinterest.com

Kako prepoznati da je dete spremno za korišćenje noćne posude?

• Kako prepoznati da je dete spremno za korišćenje noćne posude
• Stvaranje rutine
• Odbacivanje pelene
• Objašnjavanje procesa
• Ohrabrivanje deteta
• Noćno odvikavanje

Većina dece spremna je za odvikavanje od pelena između 18. i 24. meseca.

Kako prepoznati da je dete spremno za korišćenje noćne posude:

• Dete ima redovnu stolicu
• Imitira ostale u kupatilu
• Daje fizičke signale kada kaki, npr. stenjanjem ili kaže da kaki
• Koristi (svoje) nazive za stolicu i urin
• Sluša jednostavne instrukcije (npr. ‘Dodaj mi igračku.’)
• Razume telesne signale koji mu govore da mora piškiti ili kakiti i to pokazuje roditelju
• Ne voli da bude u mokroj i prljavoj peleni
• Ima razdoblja kada je suvo i čisto od 3 do 4 sata
• Nije u fazi kada sve odbija
• Zna pospremiti svoje stvari
• Pokazuje želju za nezavisnošću
• Zna da hoda i da sedi

Znakovi da dete mora piškiti su:

• Skakutanje s jedne noge na drugu
• Držanje nogu stisnutih jednu uz drugu
• Držanje ruke između nogu

STVARANJE RUTINE

U vreme kada obično kaki, postavite dete obučeno na noćnu posudu jednom na dan. Time postižete da se navikne na noćnu posudu i prihvati je kao rutinu. Za učenje koristite vreme kada je dete spremno za nove ideje. Ako ne želi da sedi, nema veze. Ne smete ga fizički kažnjavati, prisiljavati ili nagovarati. Dok sedi, ne treba mu u početku objašnjavati šta da radi – dovoljno je da se samo navikne na noćnu posudu. Recite mu da je ova noćna posuda njegova (napišite na nju njegovo ime ili zalepite neke nalepnice)
Ako dete ima neku omiljenu igraćku. Možete i za nju napraviti igračku – wc, pa kada je dete na noćnoj posudi, tako je i lutka.

ODBACIVANJE PELENE

Kada ste stvorili rutinu, postavite dete na noćnu posudu bez pelene i pustite ga da se na to navikne. Sada počnite objašnjavati da treba skinuti gaće pre nego što sedne, da to mama i tata rade svaki dan. Slobodno idite u wc ispred deteta ako vas prati do kupatila, jer deca uče oponašanjem.
Oblačite mu odeću koju može samo, bez problema skinuti, pa zato izbjegavajte bodije s kopčanjem između nogu. Obucite mu gaćice i potkošulju.
Pohvalite dete svaki put kada sedne na noćnu posudu ili pokuša u nju kakiti ili piškiti, čak i ako mu to ne uspe.

OBJAŠNJAVANJE PROCESA

Ponekad pomaže da detetu objasnite gde ”ide kaka” – kada se pokaki u pelenu, odvedite ga do noćne posude i postavite, pa ispraznite sadržaj pelene ispod njega u noćnu posudu. To će mu pomoći da poveže sedenje s rezultatom. Nakon toga je ispraznite u wc – šolju, pustite dete da samo povuče vodu ako želi, kako bi moglo videti gde ”kaka odlazi”. Naučite dete da se obuče i opere ruke kada je gotovo.

OHRABRIVANJE

Ohrabrite dete da koristi noćnu posudu svaki puta kada treba – neka zna da vam može uvek reći i da ćete ga odvesti u kupatilo kad god želi. Ponekad ga ostavite bez pelene ili odeće niže od struka, sa noćnom posudom u blizini. Recite mu da se može u nju pokakiti ili popiškiti ako želi i postavite ga na nju ako mu treba.
Motivirajte dete pomoću donjeg rublja, tako da unapred najavite da ćete s njim ići u kupovinu gaćica, kako bi se zaintrigiralo. Tamo ga pustite da samo odabere donje rublje. Dete će to shvatiti kao nešto što mu daje nezavisnost.
Ako dete koje je već počelo pomalo koristiti noćnu posudu počne za nju gubiti interes, koristite način nagrađivanja – npr. napravite kalendar i svaki put kada se dete popiški ili pokaki u noćnu posudu, zalepite nalepnice koje će dete samo odabrati.

PRIHVATITE POVREMENI NEUSPEH

Gotovo svakom detetu će se desiti ”nezgoda” u periodu dok još nije sasvim naviknuto na noćnu posudu. Nemojte se ljutiti ili kažnjavati dete. Kada se to dogodi, mirno očistite i predložite detetu da idući put koristi noćnu posudu.

NOĆNO ODVIKAVANJE

Čak i kada je dete naviknuto da po danu koristi noćnu posudu bez nezgoda, trebati će mu možda više vremena dok ne savlada i noćno odvikavanje. Može mu pomoći da mu ne dajete puno tečnosti iza 17.00 sati i da ga naviknete da koristi noćnu posudu pre odlaska na spavanje.
Kako bi bili sigurni da je dete spremno za noćno odvikavanje, proverite da li su mu noćne pelene i pelene nakon dnevnog spavanja suhe.
Kada dete više ne treba ni dnevnu ni noćnu pelenu, dajte mu do znanja kakav veliki korak je napravilo. Možete mu dozvoliti da samo pokloni preostale pelene prijateljima koji imaju mlađe dete ili ga nagradite željenom igračkom.

VOLITE svoju decu bezuslovno i prihvatite ih onakve kakvi oni stvarno jesu; POHVALITE ih za ono što zasluže, SLUŠAJTE ih, imajte za njih vremena – njihova ljubav i zahvalnost neće izostati!

Izdvajamo

Priče za laku noć

kuvar.vrtic.org